irsuccess
مجله آموزشی و انگیزشی موفقیت

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی (14 مرحله شروع کسب و کار اینترنتی + توضیح کامل)

آموزش مرحله به مرحله راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران

در این مقاله جامع سعی داریم به شما مراحل کلی راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران ، با توضیحات کامل به شما ، معرفی کنیم. شما با پشت سر گذاشتن این مراحل به سادگی میتوانید کسب و کار اینترنتی خودتان را داشته باشید و بتوانید قدم در این دنیایی جذاب بگذارید. با ما همراه باشید.

کسب و کار اینترنتی جدا از اینکه در سال های اخیر، رشد بسیاری داشته است، مانند تمام کسب و کار ها ، نیازمند طی کردن مراحل و رعایت اصول ویژه ای است، به خصوص اگر قصد شما نه فقط راه اندازی آن بلکه رشد و پیشرفت آن نیز باشد. بنابراین باید به شما بگویم که راه اندازی و رشد کسب و کار اینترنتی، جذاب، اما نیازمند وقت و تلاش است. ولی نگران نباشید!!! اگر شما هم مثل من به این حوضه علاقه داشته باشید، قطعا از لحظه لحظه ی آن لذت خواهید برد و میتوانید پیشرفت و موفقیت خود را ببینید.

قبل از مطالعه آموزش جامع راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، به شما توصیه میکنم که این صفحه را در مرورگر خود ذخیره (bookmark) کنید . زیرا این مقاله به صورت دائم با توجه به تغییرات وب ، بروزرسانی میشود.

همچنین میتوانید با وارد کردن ایمیل خود در این فیلد ، آموزش ویدیویی و کتاب آموزش راه اندازی کسب و کار را که به زودی توسط ما طراحی و تولید میشود، به صورت رایگان دریافت کنید:

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی 

اگر میخواهید بیزینس اینترنتی خود را داشته باشید ، پشت سر گذاشتن این مراحل به شما برای رسیدن به هدفتان کمک میکند.

 • یک ایده مطرح کنید

اولین قدم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، مطرح کردن یک ایده است.لازم نیست که برای شروع ، ایده ای خاص و انقلابی داشته باشید. در مرحله مطرح کردن ایده ، باید چندین نکته را در نظر داشته باشید.

ایده کسب و کار شما باید در حوضه ی مورد علاقه شما ، باشد. در غیر اینصورت ، مناسب شما نیست. شاید این ایده بتواند شخص دیگری را موفق کند اما اگر شما میخواهید کسب و کاری راه بیندازید سعی کنید متناسب با موضوع مورد علاقه خود ایده پردازی کنید.

نکته دوم این است که سعی نکنید در این مرحله یعنی مطرح کردن ایده، خیلی با دید منطقی و نسبت به شرایط کنونی بازار آن را بسنجید. فراموش نکنید که اگر نتوانید ایده خود را مطرح کنید و روی کاغذ پیدا سازی کنید، در واقع ایده شما فقط یک خروجی ذهن است و به زودی فراموش میشود. پس فقط با رعایت دو نکته بالا، ایده ی خود را آماده مراحل بعدی کنید.

 • تحقیقات را شروع کنید

خوب ، حالا که ایده را مطرح کردید، نوبت این است که آن را از یک سری فیلتر ها ، رد کنید و سعی کنید به          3 سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا این ایده میتواند مشکلی را بهبود بخشد و عده ای را مجاب کند که برای رفع نیازشان ، بهای این ایده را بپردازند؟

  آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : تحقیق
  آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : تحقیق
 • آیا من میتوانم این ایده را اجرا کنم و میتوانم پشتوانه فنی و مالی آن را فراهم کنم؟
 • آیا این ایده میتواند سوددهی داشته باشد و برای رسیدن به سوددهی چه قدر سرمایه نیاز است؟

پاسخ به این 3 سوال کافی است که شما دید بهتری نسبت به ایده خود داشته باشید. شاید ایده مطرح شده شما مناسب یا قابل اجرا نباشد و شما باید سراغ ایده دیگری بروید. در هر صورت سنجیدن ایده و ارزیابی آن کاری بسیار مهم است.

 • یک اسم انتخاب کنید

حالا ایده را در مرحله اجرا گذاشتید و باید اولین قدم را برای آن بردارید. شما باید برای ایده ی خود یک اسم انتخاب کنید. انتخاب اسم برای برند ،کاری بسیار مهم است.

 • سعی کنید از نامی خاص بهره ببرید.
 • از اسمی استفاده کنید که ساده و در عین حال با معنا باشد
 • سعی کنید از نامی استفاده کنید که سرنخی از ماهیت کسب و کار خودتان را داشته باشد
 • برای کسب و کار های اینترنتی لازم است که در ابتدا چک کنید که آیا دامنه ای با این نام ثبت شده است یا خیر.(برای اینکه بتوانید نام برند خود را چک کنید؛ وارد سایت whois شوید و نام برند خود را با پسوند مورد نظر مثل .ir یا .com یا .net تایپ کنید و سرچ را بزنید.)
آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : انتخاب نام برای سایت (whois)
آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : انتخاب نام برای سایت (whois)
 • مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

مخاطبان هدف ، کسانی هستند که بیشترین احتمال را برای دنبال کردن و علاقه نشان دادن به کسب و کار شما دارند.در این مرحله شما باید تشخیص دهید که مخاطبان و مشتری های شما دقیقا چه قشری از جامعه را تشکلی میدهند.

 • میخواهید وبسایت مرتبط با آشپزی راه اندازی کنید؟ پس مشتری های شما بیشتر خانم های خانه دار هستند.
 • میخواهید وبسایت بازی و گیم راه اندازی کنید؟ پس مخاطب شما از نوجوان و جوان ها تشکیل شده است.
 • میخواهید برندی مرتبط با خدمات طراحی سایت و سئو داشته باشید؟ پس مخاطب شما صاحبین وبسایت ها هستند.

اگر قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارید که به طور تخصصی به یک موضوع یا حوضه به خصوص میپردازد، باید آگاهی کاملی نسبت به مخاطبان خود پیدا کنید. همچنین باید بدانید که مخاطبان شما به چه صورت به سمت شما می آیند و از شما خرید میکنند. جواب تمام این سوال ها را میتوان با تحقیق و مطالعه به دست آورد.

 • یک مکان مناسب برای کار پیدا کنید

حالا که مخاطب خود را شناسایی کردید و فهمیدید که ایده ی خود را در اختیار چه افرادی قرار بدهید، نوبت به اقدام و شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی است.

یک مکان مناسب برای کار پیدا کنید
یک مکان مناسب برای کار پیدا کنید

برای شروع کار نیاز به مقدمات ندارید. یکی از ویژگی های کسب و کار اینترنتی این است که میتوان آن را با حداقل ها آغاز کرد. شما نیاز به یک کامپیوتر یا لپ تاپ دارید. اگر لپ تاپ ندارید و بودجه کافی برای خرید آن ندارید میتوانید از لپ تاپ های دسته دوم که اصطلاحا لپ تاپ های استوک ، استفاده کنید.

برای مکان کاری، باید بگویم که میتوانید در هرجایی کار کنید. اما توصیه میکنیم که حتما مکان خاصی را برای کار انتخاب کنید. اگر دفتر اداری دارید ، حتما آن جا مناسب شماست . میتوانید یک اتاق خاص را برای کار اختصاص دهید.

 • یک دامنه تهیه کنید

برای راه اندازی سایت و کسب و کار اینترنتی ، اولین قدم تهیه یک دامنه است. تهیه دامنه دو حالت دارد: اگر شما میخواهید از دامنه ملی (.ir) استفاده کنید، باید از طریق سایت ایرنیک (nic.ir) اقدام کنید.

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : ثبت دامنه
آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : ثبت دامنه

و اگر قصد تهیه دامنه بین المللی مثل .com یا .org داشته باشید، میتوانید از وبسایت های معتبر ایرانی استفاده کنید:

وبسایت ( ایران سرور ، ایران هاست، هاست ایران) ، وبسایت های معتبری در این زمینه هستند. توصیه ما به شما وبسایت ایران سرور (iranserver.com) است.

 • هاست تهیه کنید

بعد از ثبت دامنه ، باید هاست تهیه کنید. هاست به مقدار فضایی گفته میشود که سایت شما روی آن راه اندازی میشود. برای تهیه هاست باید دقت کنید که متناسب با زبان برنامه نویسی شده وبسایت باشد.

تولید محتوا و بهینه سازی آن (سئو)
تولید محتوا و بهینه سازی آن (سئو)

اگر میخواهید وبسایت خود را با سیستم وردپرس راه اندازی کنید میتوانید از هاست وردپرس ایران سرور استفاده کنید. گرچه میتوانید از هاست لینوکس هم استفاده کنید.

وبسایت هایی که در بخش بالاتر گفته شد برای تهیه هاست مناسب و معتبر هستند.

 • وبسایت خود را طراحی کنید

خوب حالا که هاست و دامنه تهیه کردید وقت آن است که قدم های اول طراحی وبسایت را بردارید. توصیه کلی ما این است که اگر دانش برنامه نویسی و بودجه طراحی اختصاصی وبسایت را ندارید از سیستم های مدیریت محتوا(CMS) مثل وردپرس یا جوملا، استفاده کنید.توصیه ما استفاده از وردپرس، که، یک سیستم مدیریت محتوا است که به شما اجازه میدهد بدون دانش برنامه نویسی وبسایت خود را راه اندازی و طراحی کنید.

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : طراحی وبسایت
آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی : طراحی وبسایت

فراموش نکنید که لازم نیست روی طراحی و زیبایی سایت از همان ابتدا وسواس داشته باشید. این موضوعات بهتر است به مرور زمان و آزمون و خطا اعمال شود. اما این نکته را فراموش نکنید که یادگیری موضوعات ابتدایی لازم و ضروری است. میتوانید از یک متخصص و طراح وبسایت مشاوره بگیرید.

 • تهیه یا طراحی لوگو

لوگو میتواند نقش بسیار مهمی در موفقیت کسب و کار شما داشته باشد.اگر شما در مرحله ابتدایی طراحی وبسایت خود هستید خیلی روی این موضوع حساسیت نداشته باشید. میتوانید خودتان لوگو را طراحی کنید. امروزه نرم افزار هایی مانند adobe illustrator و با آشنایی کار با این نرم افزار میتوانید لوگوی خودتان را طراحی کنید. همچنین میتوانید با یک طراح لوگو همکاری کنید. وبسایت هایی نیز خدمات طراحی لوگو را ارائه میکنند.

 • تولید محتوا و بهینه سازی آن (سئو)

بعد از راه اندازی سایت و طراحی آن، نوبت به تولید محتوا است. محتوایی که در وبسایت خود به اشتراک میگذارید بستگی به حوضه و نوع ارتباط شما با مشتری دارد. برای وبسایت هایی مثل وبسایت مجله موفقیت تولید محتوا بیشتر به صورت مقاله و نوشته است. سایت هایی مثل دیجیکالا ، محصولات را محتوای اصلی خود قرار داده اند. باید تصمیم بگیرید که کدام یک را برای محتوای خود انتخاب کنید.

تولید محتوا و بهینه سازی آن (سئو)
تولید محتوا و بهینه سازی آن (سئو)

بعد از تولید محتوا ، باید آن را برای موتور های جست و جو مثل گوگل بهینه کنید. کسانی که به فکر راه اندازی وبسایت خود هستند ، به احتمال زیاد کلمه سئو یه گوششان خورده است. سئو (seo) مخفف کلمه Search engine optimization است . یعنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو. شما برای بهتر دیده شدن در نتایج گوگل نیاز دارید اصول سئو را در وبسایت خود پیاده سازی کنید. اصولی مانند لینک سازی و بهینه سازی محتوا .

در بخش قبل نکاتی را برای شما بازگو کردیم اما حساسیت زیاد روی آن ها موجب کند شدن فرایند و اتلاف وقت شما میشود. اما تولید محتوا فرایندی بسیار مهم است و نباید از آن چشم پوشی کرد. شما برای اینکه صدای خود را به گوش مخاطبان خود برسانید نیاز دارید که محتوای اختصاصی و مناسب و بهینه شده برای وبسایتتان تولید کنید. فراموش نکنید وبسایت بدون سئو مانند انسانی است که در چاه افتاده و صدای فریادش به گوش هیچکس نمیرسد.

 • نوبت شبکه های اجتماعی است!

شبکه های اجتماعی شاه کلید شما در راه اندازی کسب و کار های اینترنتی به شمار میروند. امروزه بخش بسیار بزرگی از کاربران سطح اینترنت را ، کاربران شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام ، تشکیل داده اند. بنابراین اگر بخواهید وسعت کار خود را فقط در سطح گوگل نگه دارید شاید آن طور که باید و شاید ، مخاطب و مشتری جذب نکنید! .

آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی: شبکه های اجتماعی
آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی: شبکه های اجتماعی

پس حتما همین الان برای برند خود یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و لینکدین باز کنید و خود را در این شبکه ها به مخاطبین خود معرفی کنید .

قطعا شما برای موفقیت در این شبکه ها نیز ، نیاز به تولید محتوا با کیفیت هم تراز با محتوای وبسایت خود دارید و حتی پر رنگ و لعاب تر از آن ! چرا که تعداد و چگالی مخاطبان در این شبکه ها به طرز وحشتناکی زیاد است و همچنین تعداد رقبا کم نیست. پس حتما سطح بالایی در محتوای ارائه شده خود در این شبکه ها به نمایش بگذارید.

 • محصول خود را آماده کنید

بعد از اینکه کسب و کار خود را راه اندازی کردید، محتوا تولید کردید، در شبکه های اجتماعی و موتور های جستجو توانستید به مخاطبان خود را معرفی کنید نوبت این است که ماهی گیری را شروع کنید! . حالا مخاطبان خود را دارید و توانستید به آن ها بگویید ، که هستید و چه هدفی دارید. شما باید یک محصول طراحی و تولید کنید. محصولی که ماحصل اجرای ایده شماست. محصولی که نیاز مخاطب را برآورده کند.

اگر محصول شما به صورت فیزیکی است ، میبایست آن را آماده فروش کنید. مواردی مانند بسته بندی و برندینگ روی محصول میتواند به شما کمک کند. همچنین تصاویر مناسب و با کیفیت از محصولات خود تهیه کنید. عکاسان صنعتی متخصص انجام اینکار هستند. همچنین اگر خودتان دوربین باکیفیت دارید میتوانید این کار را انجام دهید.

محصول خود را آماده کنید
محصول خود را آماده کنید

همچینین برای فروش محصولات فیزیکی به احتمال زیاد نیاز دارید که برنامه ای ویژه برای ارسال آن برای مشتریان داشته باشید. میتوانید از شرکت هایی مانند پست یا تیپاکس برای این موضوع کمک بگیرید.

اگر قصد فروش محصول دیجیتالی دارید:

محصولات دیجیتال معمولا، به سه صورت تولید و به فروش میرسند:

 • به صورت کتبی : در این حالت شما میتوانید محصول خود را به صورت یک کتاب الکترونیکی در آورید و به فروش برسانید . این نوع از محصولات دیجیتال کمترین میزان هزینه را در بر دارند و تولید آن آسان تر است. نرم افزار هایی که میتوانند در این را به شما کمک کنند : Adobe InDesign(حرفه ای) Publisher ، powepoint ، word 
 • به صورت صوتی : احتمالا شما هم تا به حال اسم پادکست به گوشتان خورده است. شما میتوانید محصولات دیجیتالی خود را به صورت صوتی و در قالب پادکست به فروش برسانید. تنها چیزی که برای ساخت محصولات به صورت صوتی نیاز دارید یک میکروفن و یک نرم افزار ادیت موسیقی است که به سادگی و هزینه ناچیز میتوانید تهیه کنید. نرم افزار های مورد نیاز شما : Audacity ، Adobe audition
 • به صورت تصویری : تجربه و تحقیقات نشان میدهند که ظاهرا محتواهای تصویری به نسبت محتواهای دیگر ، طرفدار بیشتری دارند. شاید تصور شما این باشد که تولید محتوای تصویری کار دشواری است. اما اصلا این طور نیست. تنها چیزی که شما نیاز دارید این میکروفن و رایانه است. حتی به دوربین هم نیاز ندارید!. امروزه شما میتوانید با نرم افزار های مانند Camtasia studio یا Snagit ،با بالاترین کیفیت از مانیتور کامپیوتر خود فیلمبرداری کنید و تمام آن چه را که میخواهید در فیلم آموزشی خود ارائه دهید را بازگو کنید . حتی میتوانید از اسلایدر هایی مانند Powerpoint کمک بگیرید و همزمان تصاویر و متن های مورد نیاز خود را به مخاطب نشان دهید.
 • طراحی بستر خرید برای مشتریان

بعد از طراحی اولین محصول نوبت آن است که بستر مناسب برای فروش محصولات خود طراحی کنید. معمولا وبسایت ها دارای یک بخشی به نام فروشگاه هستند که به صورت اختصاصی پکیج ها یا محصولات فیزیکی خود را به فروش بگذارند.

طراحی بستر فروش
طراحی بستر فروش

حتما معرفی و فروش محصول شما فقط به فروشگاه وبسایت شما محدود نمیشود . شبکه های اجتماعی و حتی نوشتن مقاله و معرفی محصول خود در وبسایت های معتبر و پربازدید دیگر در قالب رپورتاژ آگهی و ارسال ایمیل و پیامک به مشتری ها و… میتواند فروش شما را چندین برابر کند .

 • تزریق مهارت ها و تکنیک های فروش و بازاریابی

مهارت های بازاریابی و فروش یکی از مهم ترین علومی است که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار های اینترنتی برای موفقیت بیزینسشان نیاز به یادگیری آن دارند. شما برای فروش بیشتر ، جذب مشتری ، نگه داری مشتری و… باید به اصول فروش و بازاریابی آگاهی کامل داشته باشید. چه تعداد محصولاتی بودند که در مقایسه با رقبای هم سطح خود ، حرف زیادی برای گفتن نداشتند اما به واسطه رعایت و انجام همین اصول توانسته اند فروش نجومی داشته باشند . پس این نکته را فراموش نکنید که به عنوان فروشنده باید بدانید که چطور فروش داشته باشید.

 • حرف آخر

ما در این مقاله جامع به صورت مرحله ای به شما مقدمات و پله های اولیه راه اندازی کسب و کار را معرفی کردیم. قطعا راه موفقیت در حوضه اینترنت به این قدم ها خاتمه نمیابد اما نگران نباشید . شما با انجام قدم های اولیه در صورتی که اشتیاق فراوانی برای رسیدن به موفقیت داشته باشید آرام آرام قدم های بعدی که قطعا با آزمون و خطا و تجربه بدست می آید، جلوی پای شما سبز میشود . کارآفرینی در عرصه دیجیتال بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است ، چرا که هر روز تجربه های جدید دریافت میکنید و با چالش های آموزنده ای برخورد میکنید که منبع اصلی شما برای حرفه ای شدن در این دنیای بزرگ و سود آور است.

پس با ایمان کامل به توانایی هایتان در این راه قدم بردارید و مطمعن باشید که مسیر شما هر روز روشن تر و واضح تر میشود و شما در نهایت، لذت تولید اثری سود آور و ارزشمند را ، تجربه خواهید کرد .

نکته :به شما توصیه میکنم که این مقاله را در مرورگر خود ذخیره(Bookmark) کنید و هرچند وقت یکبار برای دوره آن را مطالعه کنید و همچنین این مقاله به صورت مداوم و با توجه به تغییرات سطح وب ، آپدیت میشود.

7 نظرات
 1. […] آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی […]

 2. مسعود اسماعيلي می گوید

  مقاله بسيار مفيد و جامعي بود. ممنونم

  1. علی عبدی
   علی عبدی می گوید

   خوشحاليم كه اين مطلب براي شما مفيد بوده است.

 3. حامد احمدیان می گوید

  سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون خیلی خوب توضیح دادید امروزه کار اینترنتی زیاد شدن مهم رسیدن به موفقیت هست که اونم باید مراحلش طی بشه
  یه سوالی
  چه مدتی طول میکشه یه سایت رشد کنه؟
  چه نوع سایت هایی میتونن درآمد خوب داشته باشن؟

  از مقاله مفیدتون ممنون.
  با احترام

 4. mj gh
  mj gh می گوید

  سلام ایمیل من ثبت نمیشه برای دانلود ویدیوها. چکار کنم؟

  1. علی عبدی
   علی عبدی می گوید

   با سلام و درود
   مشکل ثبت ایمیل در خبرنامه حل شد.
   با تشکر از شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.