irsuccess
مجله آموزشی و انگیزشی موفقیت

آموزش هدف گذاری به روش اسمارت (SMART) به همراه pdf

آموزش هدف گذاری اسمارت

هدف گذاری اسمارت روشی از هدف گذاری است که اخیرا مورد توجه عده ی زیادی قرار گرفته است. در این مطلب قصد به شما آموزش هدفگذاری به روش SMART را آموزش دهیم.

تنظیم هدف یک روش مفید برای ایجاد شغلی است که شما می‌خواهید . با تنظیم اهداف و ایجاد یک نقشه راه روشن برای اینکه چطور به هدف مورد نظر خود برسید ، می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه زمان و منابع خود را برای پیشرفت به کار ببرید . بدون هدف ، تعیین نحوه به دست آوردن شغل خاص ، ارتقا یا سایر نقاط عطف که شما می‌خواهید به دست آورید ، دشوار است .

اهمیت اهداف در زندگی | ست گادین
اهمیت اهداف در زندگی | ست گادین

زمانی که یک هدف را برای خود تعیین می‌کنید ، باید گام های لازم برای رسیدن به آن را بردارید . برای کمک ، می‌توانید از چارچوبی به نام اهداف SMART استفاده کنید . اینجا نحوه کار کردن اهداف و چند نکته و مثال‌هایی برای کمک به شما در تلاش‌های تنظیم هدف است .

اهداف SMART چه هستند ؟

هدف SMART ، هدفی با دقت برنامه‌ریزی‌شده ، روشن و قابل اندازه گیری است . انتخاب اهداف اسمارت میتواند باعث تغییرات بسیار مثبتی در زندگی ما شود.

هدف گذاری SMART
هدف گذاری SMART

به طور کلی اهداف اسمارت ، باید دارای پنج ویژگی باشند که در تصویر مشخص است.

S : specific به معنی معین و مشخص بودن

تا حد امکان با آنچه می‌خواهید به آن دست یابید مشخص و دقیق باشید . به عنوان مثال ، به جای گفتن ” من می‌خواهم در رهبری باشم ” شما ممکن است بگویید : ” من میخوام رهبر یک تیم توسعه در حوضه فن آوری باشم” هر چه هدف شما محدودتر است ، بیشتر مراحل لازم برای رسیدن به آن را درک خواهید کرد .

M : Measurable به معنی قابل اندازه گیری بودن

چه مدرکی ثابت خواهد کرد که شما در حال پیشرفت به سمت هدف خود هستید ؟ به عنوان مثال ، اگر هدف شما کسب جایگاهی برای مدیریت یک تیم توسعه برای یک استارتاپ است ، شما می‌توانید پیشرفت را با تعداد موقعیت‌های مدیریتی که برای آن‌ها درخواست داده‌اید و تعداد مصاحبه‌ها که تکمیل کرده‌اید ، اندازه‌گیری کنید.

ایجاد نقاط عطف در طول مسیر به شما این فرصت را می‌دهد که دوباره همان طور که نیاز است ارزیابی و اصلاح کنید . زمانی که به نقاط عطف خود رسیدید ، به خاطر داشته باشید که به روش‌های کوچک اما با معنی به خودتان پاداش دهید.

A : Achievable به معنی قابل دستیابی بودن

آیا هدف قابل‌دستیابی را تعیین کرده‌اید ؟ تعیین اهدافی که شما می‌توانید به طور منطقی در یک چارچوب زمانی مشخص انجام دهید به شما کمک خواهد کرد تا شما انگیزه و تمرکز داشته باشید .

اهداف قابل دستیابی (achievable)
اهداف قابل دستیابی (achievable)- آموزش هدف گذاری به روش SMART

با استفاده از مثال بالا برای کسب شغل در یک تیم توسعه ، باید اعتبار ، تجربه و مهارت‌های لازم برای کسب جایگاه رهبری را بدانید . قبل از اینکه شروع به کار به سمت یک هدف کنید ، تصمیم بگیرید که آیا این چیزی است که شما می‌توانید به آن دست یابید یا اینکه گام‌های اولیه دیگری برای آمادگی بهتر است .

R : Relevant به معنی مرتبط بودن 

زمانی که اهداف را برای خودتان تعیین می‌کنید، در نظر بگیرید که آیا آن‌ها مرتبط هستند یا خیر . هر یک از اهداف شما باید با ارزش‌ها و اهداف بزرگ‌تر و بلند مدت شما هماهنگ باشد . اگر یک هدف به اهداف وسیع‌تر شما کمک نکند ، ممکن است درباره‌اش تجدید نظر کنید . از خودتان بپرسید چرا هدف برای شما مهم است ، چطور دستیابی به آن به شما کمک می‌کند و چگونه به اهداف بلند مدت شما کمک خواهد کرد .

T : Time-based به معنی زمان محور بودن

اهداف اسمارت، باید زمان محور باشند. به این معنی که زمان پایان و رسیدن به آن ، از قبل مشخص شود. در این حالت شما یک بازه زمانی برای تلاش و دستیابی به هدفتان مشخص میکنید که این باعث تلاش و تمرکز بیشتر شما میشود و کمک میکند دید بهتری نسبت به راهی که در پیش دارید ، داشته باشید.

چرا باید از اهداف SMART استفاده کنیم؟

با هدف گذاری SMART ، احتمال بیشتری وجود دارد که به طور موثر و کارآمد به هدفتان برسید. خصوصیات مطرح شده برای اهدافتان میتواند باعث گسترش دید شما نسبت به منابعی که نیاز دارید تا به آن ها برسید ، شود. همچنین شمارا نسبت به موانعی که بعدا ممکن است برخورد کنید، آگاه میکند.

اگر میخواهید موفقیتی با ارزش و مهم تر از آن با ثبات داشته باشید، نیاز دارید که اهداف مناسبی را برای خود انتخاب کنید. همانطور که ارل نایتینگل یکی از برترین نویسنده و مربیان حوضه موفقیت میگوید:

موفقیت ، تحقق تدریجی یک هدف یا ایده‌آل است.

Earl Nightingale | ارل نایتینگل

منبع : Indeed

دانلود PDF این مقاله

اگر به مطالب مرتبط با آموزش هدف گذاری smart علاقه مندید ، میتوانید سری به صفحه مقالات مجله موفقیت بزنید.

در ضمن شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.