irsuccess
مجله آموزشی و انگیزشی موفقیت

چرا باید همین حالا اهداف خود را فراموش کنید؟

چرا سیستم مهمتر از هدفگذاری در زندگیست

مقاله_اهداف خود را فراموش کنید و سیستم را جایگزین آن کنید
1 10,969

شاید تیتر این مقاله کمی با آموزه هایی که قبلا در منابع مرتبط با موفقیت شخصی فرا گرفته اید یا حتی مربیان مطرح در این زمینه در تضاد باشد. در هر صورت باید بگویم که در جمله بالا نه مبالغه ای شده است و نه ابهامی که سبب جذب مخاطب به این مقاله شود. پس خیلی صریح و واضح میگویم که سیستم بهتر از هدف است!.

این مقاله میتواند کمی چالشی و دور از انتظار باشد 

پس با ذهنی باز آن را مطالعه کنید!

هداف گذاری و انتخاب اهداف از یکی از موضوعات همیشگی در آموزه های موفقیت است. تا این حد که شما نمیتوانید منبعی مشهور آموزشی پیدا کنید که در مورد این موضوع مقاله یا سمینار یا کتاب و… منتشر نکرده باشد.

اما موضوع مقاله ی ما نه آموزش هدف گذاری؛ بلکه روشی است که بتوان بدون آن به موفقیت های بزرگ رسید، است. روشی که بتوان با آن ،هم به رویاها و آرزوهایمان برسیم و هم در مسیر رسیدن به آن ها ، لذت ببریم و خسته نشویم.

سیستم را جایگزین اهداف تان کنید

منظور از سیستم ، مجموعه ای از کارها و عادت هایی است که در طول روز انجام میدهیم. خیلی از این کارها ، به صورت ناخودآگاه هستند و تبدیل به عادت های روزانه ما شده اند. (مقاله عادت های بدتان را با این روش ها منفجر کنید! را از دست ندهید) به بیان دیگر، سیستم روش گذراندن زندگی است.

اما در مقابل ، اهداف ، نقاطی هستند که ما تعیین میکنیم با تلاش به آن برسیم. به طور منطقی اهداف ، ما را در یک چرخه تلاش و شکست خوردن قرار میدهد. در این حالت یا شکست میخورید و یا به یک پیروزی موقتی دست پیدا میکنید. و پس از آن نیز باید یک هدف دیگر انتخاب کنید و این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد.

جایگزین کردن سیستم به جای هدف
جایگزین کردن سیستم به جای هدف

اگر بخواهیم سیستم و هدف را باهم مقایسه کنیم به تفاوت های ملموسی میرسیم. یکی از این ها تمرکز روی تلاش مستمر است. در سیستم شما نقطه پایانی ندارید و تلاش و کوشش ، عضوی از زندگی شماست . این در سبک زندگی شما گنجانده شده است و شما ناخودآگاه آن را انجام میدهید. آیا شما از گشت و گذار در اینستاگرام ، هدفی دارید؟ ما که نداریم!😉

جدا از همه این ها، سبک زندگی سیستماتیک در مقایسه با سبک زندگی هدف گرا ،بسیار آسان تر است. حتی گاهی اوقات اصلا متوجه موفقیت های خود نمیشوید! چرا که اصلا به آن فکر نمیکنید‍! زیبا نیست؟!

اهداف بی اهمیت ؟

بدون هیچ درنگی جواب (نه) است. اهداف مهم و ضروری هستند و وجود آن چراغ راهنمای ما هستند. منظور ما از این جمله (اهداف را فراموش کنید و سیستم را جایگزین آن کنید) این است که تمرکز خود را روی اهداف بردارید و رو اجرا و راهی که شمارا به آن میرساند تمرکز کنید. راه ، همان سبک زندگی ماست. با این حال چطور میتوانیم سبک زندگیمان را تغییر بدهیم وقتی نمیدانیم چرا؟

اهمیت اهداف در مقابل سیستم
اهمیت اهداف در مقابل سیستم

پس بهتر است هدف را انتخاب کنید ، ولی آن را تبدیل به یک دورنمای ذهنی تبدیل کنید و بگذارید سیستم با آرامش شما را به آن برساند.

حالا که انقدر به هدف گیر دادیم و از سیستم تعریف کردیم ، چطور آن را تعیین کنیم؟

تعیین سیستم زندگی

تعیین سیستم زندگی به اندازه اجرای آن ، ساده و آسان است. همین الان یک کاغذ بردارید و لیستی از کارهایی که از لحظه ی بیداریتان تا لحظه ای که میخوابید،نجام مدهید، را بنویسید. این که صبح که از خواب بیدار میشوید چه کارهایی انجام میدهید یا بعد از ظهر خود را چگونه میگذارنید همه آن ها روی کاغذ پیاده کنید.

اهمیت هدف اینجا معلوم میشود. در پایین لیست هدف یا اهداف اصلی زندگی خود را بنویسید . شاید هدفتان رسیدن به یک میلیون دلار پول است. یا تقویت زبان انگلیسی. و یا حتی چند هدف دارید و میخواهید به همه آن ها برسید .

حالا به لیست اول که شامل اعمال روزانه شما بود نگاهی بیندازید. چه تغییری باید بدهید تا در مسیر رسیدن به اهدافی باشید که نوشته اید؟ چه کارهایی را باید انجام بدهید که شما را تبدیل به یک انسان موفق میکند؟ و چه کارهایی باعث دور شدن شما از اهدافتان میشود؟

حالا شروع به ویرایش لیست اعمالتان کنید. توجه کنید که نباید سخت باشد. در درجه اول باید راهی را انتخاب کنید که بیشتر از همه لذت بخش باشد و به آن علاقه داشته باشید (مقاله : دو راه سریع برای پیدا کردن شغل مورد علاقه خود!) و در درجه دوم سعی کنید اوایل کار ، آرام آرام پیش بروید . میتوانید هر ماه یکی از اعمال روزانه خود را تغییر دهید و بعد به سراغ عادت بعدی بروید.

لیستی از عادات روزانه خود بنویسید
لیستی از عادات روزانه خود بنویسید

حالا که لیست خود را ویرایش کردید، لیست اهدافتان را که در مرحله قبل نوشتید ، حذف کنید! همین الان کاغذی که در آن لیست را نوشتید را راهی سطل آشغال کنید! . شاید عجیب باشد اما دیگر اهمیتی ندارند. از این لحظه به بعد تمام تمرکز خودتان روی سبک زندگی که میخواهید قرار دهید و به اینکه کی و چگونه به اهداف  میرسید فکر نکنید چون فرصت زندگی کردن را از شما میگیرد و زندگیتان پر از استرس و نگرانی میکند . آیا شما این را میخواهید؟

اهمیت سیستم زندگی

فواید سیستم ها در زندگی ما را مجاب به استفاده از آن کرده است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که میتوان از آن به یکی از اصلی ترین ابزار های موفقیت و پیشرفت شخصی نام برد. همانطور که دیدید هدف گذاری در مقابل سیستم های زندگی ، کم اهمیت هستند و فقط میتوان به عنوان یک نیروی تقویتی از آن استفاده کرد.

قبلا در مقاله 16 عادت افراد ثروتمند توضیح دادیم که عاملی که این قشر از جامعه را منحصر به فرد کرده است نه اهداف آن ها بلکه عادات آن ها هستند.

عادت های ما بسته به این که چه هستند , یا باعث رشد ما میشوند یا باعث نابودی ما. ما به چیزی تبدیل میشویم که اکثر اوقات انجام میدهیم.

Sean Covey | نویسنده آمریکایی

با این تفاصیر واجب است که از این به بعد به سیستم زندگی خود و عادات روزمره خود توجه بیشتری داشته باشیم. فارغ از این که چه هدفی داریم ، این سیستم ها هستند که رسیدن یا نرسیدن به آن ها را تعیین میکنند.

دانلود نسخه pdf این مقاله


  • عضویت در باشگاه مشترکین مجله موفقیت. شما اولین افرادی باشید که مطالب ناب آموزشی را دریافت میکند!
1 نظر
  1. […] چرا باید همین حالا اهداف خود را فراموش کنید؟ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.