irsuccess
مجله آموزشی و انگیزشی موفقیت

عادت های بدتان را با این روش ها منفجر کنید!

روش های ترک عادت های بد

عادات روزمره ما، در کمال سادگی ، یکی از تعیین کننده ترین عوامل موفقیت در زندگی به شمار میروند. آنها میتوانند مارا به سمت اهدافمان پرتاب کنند یا باعث شکست ما شوند. تحقیقات نشان داده است که 95% چیز هایی که حس میکنیم،درباره شان فکر میکنیم و به دست می آوریم , نتیجه عاداتی هستند که فرا گرفته ایم.

تنها چیزی که افراد موفق را از بقیه افراد دنیا جدا میکند،عادت های مثبتی است که در خود به وجود آورده اند.

دارن هاردی

برعکس این موضوع ، عادت های مخرب با همان قدرت میتوانند سبب بدبختی ما شوند؛ عاداتی مثل:

  • ولخرجی و اصراف
  • سحرخیز نبودن
  • بدبینی
  • حرف های منفی
  • مطالعه نکردن

در ادامه ما …. راهکار عملی برای از بین بردن عادات مخرب زندگی را به شما نشان میدهیم.

اولین قدم برای از بین بردن عادات بد و جایگزین کردن آن با عادات سالم ، شناسایی عادت های مخربی است که داریم. توصیه میکنم برای این کار لیستی از تمام کار هایی که در طول روز انجام مدهید را روی یک کاغذ بنویسید. کارهایی که هر روز با آن سروکار دارید. حالا این سوال را از خود بپرسید : کدام کار مرا در راستای هدف بلند مدتم یاری میکند و کدام کار فقط مرا از آن دور میکند؟

پیشنهاد میکنم برای شناخت بیشتر عادات ، کتاب فوق العاده (اثر مرکب) اثر دارن هاردی و کتاب (قدرت عادت) اثر چالز دویگ را مطالعه کنید.

کتاب اثر مرکب
کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی
  • پیدا کردن عادت های جایگزین

در قدم دوم ، در لیستی که آن را آماده کردید، با توجه به هدفتان باید عادتی که میخواهید داشته باشید را بنویسید.

بهترین و اصولی ترین راه برای ترک عادت های مضرر ، پیدا کردن جایگزینی برای آن است. پس سعی کنید تا زمانی که جایگزینی برای عادتتان پیدا نکردید اقدام به حذف آن نکنید.

مثلا فرض میکنیم که شما عادت به خوردن غذا جلوی تلویزیون دارید؛ حالا در جلوی آن، عادتی که میخواهید جایگزین آن کنید(مثلا از این “به بعد در آشپزخانه غذا میخورم “) را بنویسید. این کار باعث میشود که علاوه بر تدوین یک  برنامه ریزی کلی ، دید کاملی از هدفتان داشته باشید.

بعد از نوشتن عادت های جایگزین ، نکته خیلی کلیدی این است که نباید همه آن هارا باهم بهبود ببخشید. ترک عادت یکی سخت ترین کار هایست که انسان میتواند در طول زندگی انجام دهد. بنابراین اگر ما سعی کنیم همه عادت هایمان را باهم تغییر دهیم به احتمال زیاد در نیمه راه شکست میخوریم.

  • ساخت یک برنامه عملی برای شروع

این نکته بسیار با اهمیت است که شما به هیچ وجه نباید همه عادت های خود را باهم! تغییر دهید.

اگر مرتکب این اشتباه شوید به احتمال فراوان شکست میخورید. خیلی بهتر است که مرحله به مرحله ، اقدام به حل عادت هایتان کنید. پیشنهاد این است که در هر بعد از زندگی (ثروت و دارایی – سلامتی  – روابط – احساس خوشبختی) یک از عادت هایتان را انتخاب و با برنامه ریزی اقدام به بهبود آن کنید. بعد از اینکه عادت مود نظر را حذف و بهبود بخشیدید ، حالا نوبت به عادت های بعدی است.

عادت های رزومره زندگی
عادت
  • بازبینی و کنترل

شما حالا پروسه بهبود عادت های فردی خود را شروع کرده اید ؛ در این راه ممکن است دچار اشتباه شوید و شکست بخورید. اصلا نباید ناراحت و نگران باشید. این همان بخشی است که اکثر افراد در مواجه با آن جا میزنند! شما نباید جزو این دسته باشید. شکست و لغزش در هر بخشی از زندگی ، بخشی جدا نشدنی از آن است و برای این به سراغمان می آید که پیغامی را به ما برساند.

برنامه ریزی
برنامه ریزی

برای اینکه از شکست هایمان درس بگیریم و تسلیم نشویم باید هر از چند گاهی کارها و اعمال هایمان را مورد بازبینی قرار دهیم. توصیه میکنم که آخر هر ماه ، یک کاغذ و خودکار به دست بگیرید و تمام شکست ها و پیروزی هایی که داشتید را بنویسید.

حالا به لیستی که نوشتید دقت کنید . این مرحله فوق العاده مهم است؛ باید کارهایی که باعث پیروزی شما شده است را با قدرت بیشتری انجام دهید و باعث و بانی شکست های خود را 100% بر عهده بگیرید.

تاکید بیشتری به بخش دوم جمله دارم. چون زمانی که مسئولیت زندگی را برعهده بگیرید ، اقدامات لازم برای بهبود آن را انجام میدهید؛ اما اگر مدام عامل شکست خود را ،دیگران بدانید ، انتظار دارید که آن ها جبرانش کنند که در 99% مواقع این اتفاق نمی افتد!.

  • تغییرات را ببینید! به یک شرط!!

معمولا بعد از مدت کمی تغییرات را مشاهده خواهید کرد. اگر هدفتان کاهش وزن است ، روز به روز لاغر شدن خود را میبنید ؛ اما رسیدن به این مهم نیازمند رعایت یک شرط است و آن تدام و صبر است.

هیچ کدام از عادت هایی که قصد بهبود آن را دارید به نتیجه نمیرسند اگر به مسیرتان متعهد نمانید و صبر و طاقت رسیدن به استاندارد مورد نظرتان را نداشته باشید چرا که تغییر عادت ها، به معنی تغییر باور های کهنه و قدیمی است که بعضی از آن ها چندین سال است که در ذهن حک شده است.

ترک عادت در زندگی
ترک عادت

از همین حالا برای ترک های عادت های بد و ایجاد عادت های مثبت و سالم اقدام کنید. شما حتما موفق خواهید شد اگر به خود و هدفتان ایمان داشته باشید و فراموش نکنید که لذت موفقیت و رسیدن به هدف را با لذت های زودگذر جایگزین نکنید.

در ضمن میتوانید برای یادگیری بیشتر در مورد این موضوع کتاب قدرت عادت را که به صورت رایگان در سایت قرار گرفته مطالعه کنید.

همچنین این مقاله نیز میتواند برایتان مفید باشد: 10 اپلیکشن موبایل برای افزایش بهره وری

1 نظر
  1. […] هستند و تبدیل به عادت های روزانه ما شده اند. (مقاله عادت های بدتان را با این روش ها منفجر کنید! را از دست ندهید) به بیان دیگر، سیستم روش گذراندن زندگی […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.